English Español Français Deutsch Italiano Český Polski Русский Română Українська Português Eesti 中文

Współczesna wiedza o Bogu, Ewolucji, sensie życia człowieka.
Metodologia duchowego doskonalenia się.

 
Zajęcia 8
 

Sztuka bycia szczęśliwym/Zajęcia 8


Zajęcia 8

Medytacja wstępna

Ćwiczenia psychofizyczne

Medytacja latihan i taniec "spontaniczny"

Relaksacja

Mantry dla czakr

A teraz zapoznamy się z jeszcze jedną metodą, pozwalającą być ponad każdą sytuacją, nie dać się sprowadzić przez nią do roli pasywnego uczestnika i nie ulegać niepożądanym emocjom.

To ćwiczenie nosi nazwę “peryskop''.

Wstajemy. Koncentrujemy się w przestrzeni mniej więcej metr nad głową. Będziemy utrzymywać tam koncentrację, uświadamiać siebie tam, a nie w ciele. Stamtąd, w myślach obserwujemy to co się dzieje.

W miarę wprawiania się w ćwiczeniu przychodzi pewność siebie i uczucie jakby wsparcia ze strony całego kosmosu.

Najważniejsze, to nauczyć się przebywać tam cały czas dopóki jest to konieczne.

Bardzo wygodnie jest wprawiać się w tym ćwiczeniu podczas spaceru.

Jakiś czas po rozpoczęciu tego typu treningów mogą pojawić się bóle głowy, towarzyszące procesowi przebudowy czakry sahasrary (zaproponowane ćwiczenie sprzyja jej rozwojowi). Dopóki ból nie zniknie, można zmniejszyć wysiłki podejmowane w celu opanowania ćwiczenia. Opanowawszy je, będziemy się czuć znacznie pewniej w wielu skomplikowanych sytuacjach, a co najważniejsze, będziemy robić mniej błędów etycznych.

W miarę opanowywania ćwiczenia stwierdzimy, że stworzyła się u nas jakby teleskopowa antena z peryskopem, którą w potrzebnym momencie z łatwością wysuwamy nad głową. Od tej chwili praktyczne zastosowanie tego sposobu nie

będzie już wymagało żadnego wysiłku.

Sawasaną

Część teoretyczna. Opanowaliśmy już wiele metod praktycznej pracy nad sobą, zdobyliśmy dużo wiedzy. I otrzymamy jeszcze więcej. Lecz żeby rzeczywiście pomyślnie posuwać się ku doskonałości, należy postawić tamę rozwojowi w sobie próżności i dumy z powodu rzekomych i rzeczywistych sukcesów.

Postaramy się zawsze pamiętać dwie mądre sentencje:

"Ocean znajduje się poniżej wszystkich rzek, dlatego też wszystkie rzeki wpadają do niego” (Lao Tsy) i “Dla osiągnięcia doskonałości trzeba miedzy innymi całkowicie wyzbyć się mniemania o własnym znaczeniu”.

Opanowanie wiedzy oraz jakiejkolwiek umiejętności nie stanowi podstawy do samozadowolenia. Przeciwnie, im ktoś mądrzejszy, tym lepiej widzi własne wady. I wszystkimi siłami stara się od nich uwolnić.

Pewien mędrzec, zapytany czy jest, jak o nim mówią, jasnowidzem odpowiedział z pokorą: — “Tak, jestem jasnowidzem, istotnie bardzo dobrze widzę swoją niedoskonałość”.

Będziemy żyć dalej, pamiętając o tym i skromnie służyć ludziom tym, co posiadamy najlepszego.

<<< >>>
 
Strona gіуwnaKsi№їkiArtukuіyFilmyFotogalerieWygaszacze ekranuNasze stronyLinkiO nasKontakt