English Español Français Deutsch Italiano Český Polski Русский Română Українська Português Eesti 中文 日本

Współczesna wiedza o Bogu, Ewolucji, sensie życia człowieka.
Metodologia duchowego doskonalenia się.

 
Zajęcia 2
 

Sztuka bycia szczęśliwym/Zajęcia 2


Zajęcia 2

Medytację wstępną można przeprowadzić według następującej formuły stosowanej na Wschodzie: “Niech wszyscy będą zgodni! Niech wszyscy będą spokojni! Niech wszyscy będą szczęśliwi!”. Te słowa wraz z falą emocjonalną, wysyłaną z piersi kieruje się przed siebie, następnie w prawo, do tylu, w lewo, w górę i w dół.

Rozgrzewka

Relaksacja w “pozycji półżółwia”.

A teraz zapoznamy się z ćwiczeniem “oddechowym” — pranajamą.

Wstaniemy. Lekko przechylimy się w prawo, tak aby prawa ręka zwisała, nie dotykając ciała. Dokładnie odczujemy ją od ramienia do palców.

Teraz przy każdym oddechu wyobrażamy sobie, że wdech i wydech przechodzą przez rękę. Głowy nie odczuwamy. Jest tylko pompa w klatce piersiowej i wąż do niej — ręka. Powietrze wchodzi i wychodzi przez dłoń i palce. Szczególną uwagę zwróćmy na wydech. Teraz odczujemy, że na wydechu następuje jak gdyby wydłużenie ręki. Doprowadzimy do tego, aby odczuć to wyraźnie. Oddychamy bezgłośnie.

Takie same ćwiczenia przeprowadzimy z drugą ręką, a następnie z obiema nogami.

Dana pranajamą pozwala nie tylko przyswoić sobie pierwsze nawyki w koncentracji i odczuwaniu bioenergii własnego organizmu, lecz również skutecznie oczyszcza tak zwane “meridiany akupunktury”, odpowiadające kanałom bioenergetycznym, na które oddziałują w szczególny sposób lekarze leczący akupunkturą. Meridiany przechodzą przez całe ciało, łącząc jego różne organy. Usunięcie zakłóceń w ich przewodnictwie za pomocą specjalnych oddziaływań poprzez “aktywne biologicznie punkty” skóry, stanowiące wyjścia meridianów na powierzchnię ciała jest jednym z celów, które stawiają sobie metody leczenia akupunkturą.

Sawasaną

Medytacja "Krąg"

Część teoretyczna. Będziemy kontynuować rozmowę o etyce jogi.

Drugą zasadą etyczną jogi jest s a t j a — prawdomówność. Nieprzestrzeganie tej zasady dopuszcza się jedynie w tych przypadkach, gdy wypowiedź prawdziwa mogłaby doprowadzić do wyrządzenia szkody innej osobie (nie sobie!), tzn. gdy satja powstaje w sprzeczności z ahimsa.

Trzecia zasada — asteja — wolność od pożądania rzeczy cudzych.

Czwarta zasada — aparigraha — wolność od posiadania rzeczy zbytecznych (takich, które nie są niezbędne).

Piąta zasada —brahmaczarja — kontrola nad popędem płciowym. Ta ostatnia zasada nierzadko jest wąsko traktowana jako wymóg zupełnej i stałej wstrzemięźliwości płciowej. W rzeczywistości zaś wstrzemięźliwość płciowa. jeśli to konieczne, może być praktykowana wyłącznie jako środek do wyzwolenia człowieka od dominacji przez pożądanie płciowe. Wówczas zaś gdy tak rozumiane wyzwolenie zostanie osiągnięte pojawia się możliwość wykorzystania funkcji płciowej na wyższym niż pierwotnie poziomie. Tak więc wstrzemięźliwość płciowa nie jest celem samym w sobie lecz środkiem.

Zastanówmy się, jakie są najczęstsze motywy stosunków płciowych między ludźmi? Czy jest to pragnienie ofiarowania swojej miłości drugiej osobie, uczynienia jej szczęśliwą, czy też poczęcie nowego życia lub raczej hołdowanie egoistycznej namiętności płciowej? Stosunki małżeńskie obnażają altruizm czy też na odwrót egoizm. Stąd też przyczyna niemal wszystkich rozwodów leży w tym, że każdy z partnerów oczekiwał jedynie wygód i przyjemności dla siebie.

I tylko wówczas, gdy łączą się ludzie, których życie przepełnia pragnienie jedynie oddawania, a nie brania, gotowi do bezinteresownego poświęcenia się dla drugiego, wówczas ich związek będzie w najwyższym stopniu harmonijny.

Jeżeli świadomie, z tej pozycji podchodzi się do kwestii stosunków płciowych, to można tu znaleźć duże możliwości do pracy nad sobą.

<<< >>>
 
Strona gіуwnaKsi№їkiArtukuіyFilmyFotogalerieWygaszacze ekranuNasze stronyLinkiO nasKontakt