English Español Français Deutsch Italiano Český Polski Русский Română Українська Português Eesti 中文 日本

Współczesna wiedza o Bogu, Ewolucji, sensie życia człowieka.
Metodologia duchowego doskonalenia się.

 
Zajęcia 16
 

Sztuka bycia szczęśliwym/Zajęcia 16


Zajęcia 16

Medytacja wstępna

Asany dla kanałów przedniego i tylnych

Ćwiczenia psychofizyczne

Medytacja latihan i taniec "spontaniczny". Pod koniec ćwiczenia umieszczamy koncentrację w ćitrini. Następnie, zatrzymawszy się rozprzestrzeniamy plan energetyczny ćitrini na całą anahatę, jak gdyby wtłaczając przednią ściankę kanału w jamę czakry do przedniej części klatki piersiowej. Anahata posiada pewien zakres poziomów energetycznych, w którym funkcjonuje. Należy ,,wprawić” ją w pracy na wyższym dla niej planie — planie ćitrini.

Rozprzestrzeniamy plan ćitrini kolejno na wszystkie czakry, następnie na całe ciało. Nacieszymy się przebywaniem w tym subtelnym stanie. Ciało może samo zacząć się kołysać — pozwalamy mu na to ...

Odpoczywamy w "pozycji krokodyla".

Wstajemy. Opanujemy jeszcze jedną pranajamę. Będziemy wykonywać “wdechy” przez górny koniec ćitrini i ,,wydechy” przez wszystkie czakry po kolei. Jest to najbardziej skuteczne ćwiczenie dla oczyszczenia rozwiniętych czakr. Należy je opanować na tyle, aby czakry oczyszczały się za jednym ,,wydechem".

Kontynuujemy pracę z meridianami. Układ czakr komutuje się również kanałem przednim. Zaczyna się on od górnego końca suszumny, oplata po bokach sahasrarę dwiema gałęziami, które łączą się w okolicy czoła, następnie rozdzielając się ponownie na kilka kanalików biegnie w dół wzdłuż twarzy i łączy się w rejonie wiszudhi. Jeszcze jedna gałąź kanału biegnie w dół pośrodku głowy, przez podniebienie wychodzi na podbródek i na szyi dołącza się do innych odgałęzień. Następnie kanał szerokim (około 5 cm) pasmem przebiega w dół wzdłuż przedniej strony ciała, odgałęziając się do wszystkich czakr, przechodzi przez kość łonową i wzdłuż krocza, kończąc się w kości ogonowej.

Nas szczególnie będzie interesować górna część kanału, łącząca w funkcjonalny blok cztery czakry tak zwanego ośrodka emocjonalnego: adżnę, wiszudhę. anahatę i manipurę. W tym zespole rolę wiodącą pełnią oczywiście anahata i wiszudha. Od manipury zależy w pewnym stopniu intensywność emocji, zaś adżną realizuje między innymi współpracę z zespołem podwzgórzowo-przysadkowym, odgrywającym ważniejszą rolę w koordynacji, poprzez układ wewnątrzwydzielniczy reakcji emocjonalnych i zachowań całego organizmu.

Tylko tym, którzy mają rozwinięty przedni kanał, oraz umieją się nim posługiwać obcowanie z innymi ludźmi, przyrodą dostarczało naprawdę wielkich emocji pozytywnych. Takich jednak ludzi jest wyjątkowo mało — jeden na tysiąc. Przedni kanał bardzo rzadko bywa rozwinięty bez specjalnych zabiegów. Postaramy się odkryć go w sobie.

Utworzymy krąg. Tak jak zwykle nastroimy się na szczerą sympatię i wzajemną życzliwość. Szczególnie wyróżnimy emocje czułości. U szczytu powstałego stanu emocjonalnego, gdy wydaje się, że serca rwą się z piersi, aby zlać się w jedno, odczujemy przednią część czterech czakr ośrodka emocjonalnego i drogę przebiegu kanału.

Wyobrażamy sobie zapach świeżego siana, tak jakbyśmy wtulali się w nie twarzą i z rozkoszą wdychamy aromat (zapach siana i niektóre zapachy kwiatowe, jak również zapachy niektórych perfum są specyficznymi bodźcami aktywności bioenergetycznej danego meridianu).

Wchodzimy do muladhary, podnosimy jej energię wzdłuż suszumny do głowy i stamtąd skierujemy ją na dół przez kanał przedni do swadhistany i muladhary.

Wywołamy jeszcze raz w sobie emocję czułości i znowu odczujemy kanał. Komu się to uda — ten doświadczy przy tym uczucia gwałtownej rozkoszy.

A teraz rozproszymy krąg i będziemy podchodzić jeden do drugiego, stykając się polami przednich kanałów. Biopole każdego z nas będzie wzmagać aktywność przedniego kanału partnera. Siła wrażeń wzrasta przy tym kilkakrotnie.

Sawasaną.

<<< >>>
 
Strona gіуwnaKsi№їkiArtukuіyFilmyFotogalerieWygaszacze ekranuNasze stronyLinkiO nasKontakt