English Español Français Deutsch Italiano Český Polski Русский Română Українська Português Eesti 中文

Współczesna wiedza o Bogu, Ewolucji, sensie życia człowieka.
Metodologia duchowego doskonalenia się.

 
Zajęcia 13
 

Sztuka bycia szczęśliwym/Zajęcia 13


Zajęcia 13

Medytacja wstępna

Nauczymy się dwóch nowych asan. Siadamy na podłodze. Opieramy się rękoma o podłogę z tylu. Odrywamy miednicę od podłogi, prostujemy ciało. Ciało i głowę układamy w jednej linii. Koncentracja w suszumnie — jednocześnie na całej długości. Gdy zmęczymy się, odpoczniemy, leżąc na plecach.

Druga asana. Opieramy się na rękach twarzą w dół, mając ciało wyciągnięte w linii prostej. Koncentracja po przedniej stronie ciała od czoła, przez twarz, szyję i dalej do kości ogonowej. Również w tym przypadku koncentrujemy się na całej linii jednocześnie: tutaj przechodzi jeden z najważniejszych meridianów ciała — przedni kanał jen mo.

Ćwiczenia te mają za zadanie zaktywizować wskazane kanały, o których bardziej szczegółowo pomówimy na następnych zajęciach.

Ćwiczenia psychofizyczne

Medytacja latihan i taniec "spontaniczny"

Relaksacja

Mantry dla czakr

Ćwiczenie z koncentracją we wszystkich czakrach i “patrzeniem” z czakr.

Uzupełniamy ćwiczenie o następujący element. Będziemy wielokrotnie szybko przemieszczać koncentrację świadomości wzdłuż suszumny pomiędzy skrajnymi czakrami. Pozwoli to na lepsze udrożnienie kanału i dokładne odczucie przemieszczającej się struktury (buddhi).

Sawasaną

Część teoretyczna. Ciekawym i pouczającym przeżyciem dla uczestników będzie przesłuchanie taśm magnetofonowych lub płyt z nagraniem głosów ptaków.

Dla śpiewu każdego gatunku ptaków można przydzielić odpowiednie miejsce na skali subtelności-ordynarności. Śpiew niektórych gatunków może posłużyć za doskonały wzorzec dla emocjonalnego samonastrojenia się. Do najbardziej interesujących pod tym względem gatunków zaliczyć należy drozdy (śpiewak, paszkot, kos) oraz pokrzewkę czarnołbistą, lecz w szczególności rudzika.

Znajomość głosów ptaków kraju ojczystego oraz umiejętność ich słuchania będzie sprzyjać pogłębieniu więzi z przyrodą, uczyć głębszego przeżywania jej piękna, rozwijać zmysł estetyczny, wzbogacać zasób najsubtelniejszych prze żyć.

<<< >>>
 
Strona gіуwnaKsi№їkiArtukuіyFilmyFotogalerieWygaszacze ekranuNasze stronyLinkiO nasKontakt